CHCESZ KONTYNUOWAĆ COŚ, CO ROZPOCZĘŁO SIĘ W 1751 ROKU?
W ostatnim czasie wydarzyło się mnóstwo dobra. Tego widocznego i tego, które dokonało się w naszych sercach. W wielu dobrych sprawach pomógł nasz Patron – św. Antoni. Sporo łask otrzymaliśmy podczas modlitwy przy Jego obrazie. Wszelkiego dobra nie poskąpi św. Antoni tym, którzy chcą Go prosić o wsparcie w codziennej modlitwie. Tego doświadcza Bractwo św. Antoniego w naszej parafii. Ks. Hoszek w swojej kronice zanotował, że w dniu 15 lutego 1751 r., za czasów proboszcza Ignacego Wesołego założone zostało owe Bractwo. W związku z różnymi wydarzeniami historii powszechnej wspólnota po wielkim rozkwicie zmagała się z wieloma trudnościami. Aż do roku 1992 roku. Wtedy staraniem księdza proboszcza Śliwki i wielu parafian wznowiono Bractwo św. Antoniego w Tworogu. Z racji, że niedawno obchodziliśmy Odpust ku czci naszego Patrona i jednocześnie jubileusz Konfraterni, chcieliśmy krótko opisać przywileje związane ze wstąpieniem do Bractwa.
- Każdy, który pragnie być wpisany do tego chwalebnego Bractwa powinien w dniu przyjęcia przystąpić do spowiedzi i Komunii św., aby zyskać odpust zupełny.
- Każdy brat i siostra Bractwa powinien codziennie odmówić modlitwę do św. Antoniego dodając Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga.
- Należący do Bractwa powinien nosić ze czcią obrazek św. Antoniego.
- W pierwszą niedzielę po Suchych Dniach (obecnie Kwartalne Dni Modlitw) można zyskać odpust cząstkowy pod zwykłymi warunkami.
- W dzień Przeniesienia św. Antoniego 15 lutego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
- W uroczystość św. Antoniego tj. 13 czerwca przystąpić do spowiedzi i Komunii św. i starać się uczestniczyć we Mszy św. i nabożeństwie, aby zyskać odpust zupełny.
- Co kwartał, także w dzień przeniesienia św. Antoniego uczestniczyć w modlitwie i Mszy św. ofiarowanej za zmarłych członków Bractwa i dobrodziejów Bractwa.
- Przełożony Bractwa niech stara się, aby były wpisane imiona zmarłych członków do katalogu.
- Członkowie Bractwa niech troszczą się o przyozdobienie ołtarza lub obrazu św. Antoniego.
- Niech starają się także o wzajemną miłość i szacunek dla każdego człowieka oraz niech będą miłosierni spiesząc w miarę możności z konkretną pomocą dla potrzebujących, chorych, samotnych i biednych.
Wszystkie te powinności nie obowiązują pod żadnym grzechem.
(Statut Bractwa)
W krótkim czasie odpustowym wiele osób przystąpiło do Bractwa. Jeżeli czujesz w sercu, że ta forma modlitwy jest dla Ciebie odpowiednia, to wystarczy, że wypełnisz Deklarację i dostarczysz ją do osób tworzących Zarząd lub do księdza proboszcza. Z pewnością każda siostra i brat ze wspólnoty pomoże i pokieruje.
Tyle? Tak. Zobowiązanie modlitewne jest bardzo proste. Dodatkowo wspólnota Bractwa spotyka się przy okazji Świąt Bożego Narodzenia lub Jubileuszy. Pamięta również o zmarłych, ofiarując im dar Mszy św. Dlatego gromadzi też składki na cele statutowe. O tym, że nie bez podstaw św. Antoni nazywany jest Cudotwórcą możemy się przekonać każdego dnia. Szczególnie ci, którzy oddają się pod Jego opiekę. To jedna z dróg do świętości.
Święty Antoni, sławny sługo i przyjacielu Jezusa Chrystusa. Tyś dostąpił zaszczytu piastowania Go na rękach. Pełen radości nosiłeś Go na swoich ramionach i dziś cieszysz się z Nim w niebieskiej krainie. Składamy Bogu dzięki za wszystkie łaski i dobrodziejstwa, którymi nas obdarzyłeś. Obieramy sobie Ciebie dzisiaj za patrona, orędownika i wiernego ojca. Postanawiamy nigdy Cię nie opuścić ani nie pozwolić, by ktoś miał ubliżyć twej sławie, lecz zawsze Cię czcić i kochać. Prosimy Cię, weź nas w opiekę i pomagaj we wszystkich czynnościach, zwłaszcza w godzinę śmierci, gdy lęk przed wiecznością nas ogarnie. Nie opuszczaj nas wtedy, lecz bądź nam pociechą, orędownikiem i gwiazdą przewodnią w drodze do Ojca. Amen. |